Focení na míru klientovi

customized, tailor made photo sessions
Všichni víme, co znamená mít šaty šité na míru, nábytek na míru ... co se ale skrývá pod nabídkou fotografování na míru?

V té nejobecnější rovině se jedná o fotografování, které fotograf tvoří kolem představy klienta, může se jednat o barvy pozadí, použité rekvizity, oblečení, volbu lokality, nabídce produktů, které přesně padnou do interiéru klientova domova atd. Možnost přizpůsobení služeb potřebám klienta v podstatě nemá hranic, pokud klient a fotograf respektují jeden druhého a nekladou si vzájemně nerealizovatelné požadavky. Kam až se dá v individualizaci fotografických služeb dojít bych ráda demonstrovala na příběhu jedné klientky.

 

Pro tuto case study se moje klientka jmenuje Nora.

Nora je budoucí svobodná maminka spíše zralého věku.

Začátkem roku mi do e-mailu přišel požadavek na těhotenské focení. Nora byla v 39. týdnu. Vzhledem k mým časovým možnostem a pokročilému těhotenství se zpočátku zdálo, že ji budu muset odmítnout. Zároveň jsem však věděla, že rodit může každým dnem a sehnat fotografa v tomto šibeničním termínu může být opravdu téměř nemožné. Její e-mail obsahoval informace, které indikovaly, že ji opravdu zajímá moje práce, moje fotografie, jednak bylo evidentní, že si uvědomuje, že přichází na poslední chvíli … ale má k tomu důvody.

 

Nora se mnou stručně sdílela příběh jejího těhotenství, který působil velmi emotivně: „na miminko jsem zůstala sama bez partnera …. část těhotenství jsem trávila v nemocnici … mrzí mne, že nemám na těhotenství hezkou vzpomínku … „. Chtěla jsem ji vyjít vstříc, ale pro standardní těhotenské focení jsem opravdu v tak krátké době neměla prostor. Rozhodla však informace: 

Opravdu jsem chtěla Noře vyhovět. V rozumné době jsem ji však nemohla nabídnout termín pro plnohodnotné těhotenské focení. Navrhla jsem jí tedy zkrácené fotografování se zcela individuální cenovou kvótou. Návrh plně vyhovoval její představě získat z fotografování jednu fotografii pro foto obraz na její stěnu. Individuální nacenění se sníženou sazbou za focení a cenou za kus výsledné fotografie Noře přišlo vhod. Dohodly jsme se tedy a její focení jsem vmáčkla mezi dvě další v nejbližším možném termínu. Dokonce se podařilo domluvit i vizážistku.

 

Během focení se ukázalo, že s Norou máme společné mnohem více než focení – strávily jsme delší čas ve Spojených státech, ve stejném městě. Láska Američanů k rodinné fotografii a její chápání jako rodinného dědictví nás obě stejně oslovila. Víme, že cennější než 100 fotografií v počítači či telefonu je jedna, která pro nás znamená tolik, že získá místo na zdech našeho domova.

Moc ráda bych měla alespoň jednu pěknou fotku, kterou bych mohla zarámovat a dát si ji jako vzpomínku na stěnu a zachytit ten moment, který je tak jedinečný.“ 

Pod tato slova se mohu jen podepsat a sama bych snad neuměla lépe vyjádřit, co jedna správná fotografie v lidském životě znamená.

Dnes již Nora má doma svůj malý poklad a jsem moc ráda, že budu mít tu čest fotografovat to nejcennější. Již zítra.

Pozn. Fotografie je pouze ilustrační, zobrazuje jinou těhulku.  

 

 

 

 

Facebookgoogle_pluspinterestlinkedin